Новини

Юрист розповів, в яких випадках можуть забрати квартиру за борги за компослуги

Юрист розповів, в яких випадках можуть забрати квартиру за борги за компослуги
Комуналка. Фото: bank.gov.ua

На розгляді депутатів Верховної Ради знаходиться законопроект №3613, який вводить обов’язкову реструктуризацію заборгованості за компослуги і посилює санкції до боржника. Їх фактично прирівнюють до неплатників аліментів, позбавляючи права виїзду за кордон і керування транспортним засобом.

Великий шум в ЗМІ піднявся навколо норми в законопроекті, яка вказує, що стягнення заборгованості за компослуги може бути накладено і на нерухомість боржника .

Старший юрист юркомпанії Сі.Ті.Ар. Олексій Годованюк розповів Українським Новинам про те, чи можуть зараз стягувати майно за борги за житлово-комунальні послуги і на що може вплинути пропонована норма.

Станом на сьогодні, в разі наявності боргу по оплаті за комунальні послуги у споживача організація, яка поставляє комунальні послуги, може звернутися до суду.

За результатом звернення до суду буде отримано судовий наказ. Варто звернути увагу, що таке судове засідання проводитися без виклику боржника, зазначає адвокат.

Потім, організація, яка отримала судовий наказ звертається до приватного або державного виконавця, який відкриває виконавче провадження.

далі, виконавець списує грошові кошти, що знаходяться на рахунках боржника.

Якщо їх не вистачає, то описується цінне майно боржника, стягнення направляють на дорогі речі, техніку, автомобілі.

Чинна редакція Закону Україна Про виконавче провадження, а саме частина перша статті 50 передбачає, що звернення стягнення на об’єкти нерухомого майна здійснюється в разі відсутності у боржника достатніх коштів чи рухомого майна.

При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржникові. В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок або квартиру, в якому фактично проживає боржник, підкреслив Годованюк.

Крім того, разом з житловим будинком стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржникові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Наступний " Оскар " можуть перенести через коронавируса - ЗМІ

Далі, виконавець (державний чи приватний) після документального підтвердження належності боржникові на праві власності об’єкта нерухомого майна накладає на нього арешт і вносить відомості про такий арешт до відповідного реєстру в установленому законодавством порядку.

Далі, йдуть етапи визначення вартості майна боржника та його оцінка, після чого відбувається реалізація майна, на яке звернено стягнення.

Але в разі стягнення нерухомості є важливий виняток.

в разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчого провадження, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (зараз це становить 94 460 гривень), то стягувати єдине житло должни ка і земельну ділянку, на якій знаходиться житло, не можна.

В такому випадку виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.

Годованюк додав, що випадків стягнення нерухомості або автотранспорту за житлокомпослуги не часті, оскільки, найчастіше борги не є значними і мова йде найчастіше максимум про кілька тисяч гривень.

і по-друге, стягнення такого майна складний процес, майно необхідно оцінити, провести торги, що вимагає часу і зусиль.

Але окремі приклади продажу за борги автомобіля або квартири є.

Так, 2 січня 2020 року відбувся аукціон з продажу автомобіля боржника. Згідно з коментарем представника ДП сетах сума заборгованості боржника перед ОКП Миколаївоблтеплоенерго становила всього лише 15 тис. Гривень.

Також в 2016 році через ДП сетах була реалізована квартира вартістю 400 000 гривен за борги по комунальним послугам, які становили близько 100 тис. гривень. В такому випадку зайві кошти повертаються власнику.

Що стосується норм законопроекту №3613, то норма про стягнення нерухомості не змінить існуючий порядок і носить, швидше, психологічний характер.

Більш важливими нормами законопроекту Годованюк назвав те, що всі боржники, зобов’язані погодитися на обов’язкову реструктуризацію заборгованості протягом місяця, починаючи з 1 жовтня, що може спричинити організаційний колапс.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Масове тестування на COVID - 19 в Україні можуть почати після запуску транспорту

А ті, хто не пройшов цю процедуру, з об’єктивних причин або за власним незнання, можуть бути вражені в правах через включення до реєстру боржників.

Також, на думку адвоката, для стягнення заборгованостей з тих боржників, які не пройдуть реструктуризацію буде активно використовуватися судова система, чому допоможе пропонована скасування судового збору для таких позовів.

Адже в разі масової подачі в суд цей збір може стати проблемою для організацій ЖКГ.

Що стосується поточної судової практики по стягненню заборгованості, в більшості випадків, суди задовольняють заяви на видачу судових наказів, так як на момент подачі це є безперечним боргом . Деякі з них в подальшому переглядаються, судом зменшуються суми заборгованості, в разі надання боржниками належних доказів. Але в переважній більшості суд стає на сторону організацій, які надають комунальні послуги і стягують заборгованість.

За період з січня по червень 2020 року київська суди видали приблизно 800 судових наказів щодо стягнення заборгованості.

Як повідомлялося, депутати фракції Слуга народу Михайло Лаба, Ігор Кривошеєв, Анатолій Костюх пропонують з 1 жовтня ввести обов’язкову реструктуризацію боргів за комунальні послуги населення.

Також законопроектом пропонується ввести штрафи від 20% до 50% для боржників, які накопичили значні борги (більше, ніж вартість послуг за рік), і обмежити боржникам виїзд за кордон, права керування транспортними засобами, користування вогнепальною зброєю і права полювання.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Схожі статті

Китай опублікував велику статтю у відповідь на заяви політиків США про коронавіруси

Elena

Спалах COVID — 19 в психіатричній лікарні на Волині: за добу — понад 20 хворих

Pasha

Статистика по COVID — 19 не означає, що можна недбало ставитися до небезпеки — Зеленський

Coolio

WhatsApp на 70 % знизив поширення вірусних повідомлень

Pasha

Вилікувалася 101 — річна американка, яка народилася під час пандемії » іспанки «

Andrey

У Росії коронавірус виявили у міністра культури

Sasha

» Укрзалізниця » повернула 130 млн гривень за квитки на скасовані поїзди

Alfonso

В українській армії — вже 48 заражених коронавірусів

Andrey

В Україні зафіксували 15 232 випадки коронавируса, за добу — 522

Pasha

Латвія, Литва та Естонія відкривають внутрішні кордони з 15 травня

Coolio

З США планується кілька спецрейсів для евакуації українців — Єльченко

Pasha

Тенісний сезон призупинено до 31 липня

Andrey

Залишити коментар