Здоров'я

Отит — симптоми і лікування, ускладнення, профілактика отиту. Як визначити отит? Як лікувати отит в домашніх умовах?

Якщо вже уберегтися від виникнення хвороби не вийшло і з’явилися симптоми отиту, важливо звернутися за кваліфікованою медичною допомогою на початковій стадії захворювання, тому що чим раніше почнеться лікування, тим легше буде протікати процес одужання і тим меншим буде ризик виникнення ускладнень.

Для полегшення болю при отиті в домашніх умовах часто використовують прогрівання. Але, в будь-якому випадку, застосування домашніх засобів не здатне замінити медичні методи лікування та консультації кваліфікованого лікаря. Слід також пам’ятати, що будь-які самостійні маніпуляції протипоказані при гострому запальному процесі вуха.

Отит: різновиди захворювання, можливі причини і симптоми

Отит відноситься до ряду вельми поширених захворювань, що вражають як доросле населення , так і самих маленьких пацієнтів, і являє собою запалення тканин вуха людини.

Отит підрозділяється залежно від місця локалізації запального процесу в вушній раковині на:

 • зовнішній
 • середній
 • внутрішній

Крім такої класифікації, розрізняють перебіг отиту в гострій формі і в хронічній.

Як визначити отит і призначити правильне лікування, знає тільки висококваліфікований фахівець в області лор-захворювань, оскільки на око виявити його наявність і оцінити ступінь тяжкості протікає запального процесу неможливо.

Причини отиту можуть бути наступні:

 • професії або заняття, які передбачають тривале перебування у воді
 • часті захворювання горла чи носа
 • переохолодження вуха
 • пошкодження в області вушних раковин

ЦІКАВІ НОВИНИ:

К отиту найчастіше схильні люди, що займаються плаванням або працюють за професією водолазами. Вони багато часу проводять у воді, внаслідок чого рідина проникає в вушні раковини. Після цього під впливом холодного повітря незахищене вухо може бути переохолоджуючи. Крім того, можливе виникнення травм вух і потрапляння в пошкоджене місце різного роду інфекцій.

Перенесені захворювання горла чи носа також можуть сприяти поширенню інфекції і подальше потрапляння її в тканини вуха.

Любителям водних процедур і купання в басейні варто уважно стежити за станом вух і їх гігієною. Після таких заходів слід ретельно витирати вушні раковини і берегти їх від протягів і сильних поривів повітря.

Симптомами отиту вважаються:

 1. Виникнення різкою, хвилеподібною болю в області вуха, іноді супроводжується загальною слабкістю і підвищенням температури тіла
 2. Больові відчуття можуть мати тенденцію до посилення в нічний час доби
 3. Деякі пацієнти також скаржаться на зниження слуху з боку хворого вуха
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Хвороби сліпої кишки: симптоми, лікування і профілактика

У дітей, поряд з основними симптомами, можуть додатково виникати:

 • діарея
 • зниження апетиту
 • мляве загальний стан

Основні методи лікування отиту

Методи лікування, що застосовуються для позбавлення від отиту, залежать від різновиду захворювання і особливостей його перебігу в кожному конкретному випадку.

Всі відомі методи лікування отиту поділяються на:

 • традиційне медикаментозне лікування
 • методи нетрадиційної медицини

В першому випадку пацієнту призначаються медичні препарати:

 • антибіотики
 • противірусні
 • протівог ібковие ліки
 • судинозвужувальні краплі

Другий напрямок лікування грунтується на застосуванні гомеопатичних засобів, трав’яних настоїв і зборів, прогрівання сіллю і т.д.

будь-який метод лікування обговорюється пацієнтом і лікарем, в результаті чого виробляється комплексна стратегія позбавлення від отиту, що дозволяє мінімізувати час перебігу захворювання, а також врахувати наявність побічних реакцій з боку організму хворого на прийом ліків.

 • Багатьох цікавить, чи можна гріти вухо при отиті. Так ось, це захворювання добре реагує на сухе тепло, але тільки на початковій стадії хвороби. При легкій формі зовнішнього отиту до вуха можна прикладати полотняні мішечки з теплою сіллю. При цьому у хворого повинно виникнути приємне відчуття тепла. У медичних умовах пацієнтам нерідко призначають прогрівають процедури в лікувальних установах на додаток до основних терапевтичних методів.
 • Відповідь на питання про те, чи можна робити інгаляції при отиті, за аналогією з лікуванням кашлю і ГРВІ, негативний. Справа в тому, що при отиті вологе тепло застосовувати не рекомендується зовсім.
 • Те ж стосується питання, чи можна в баню при отиті. Відвідування лазні пов’язано з високим навантаженням на всі системи організму людини, тому при наявності запального процесу від банних процедур краще відмовитися.

Як лікувати отит в домашніх умовах?

Лікування отиту може відбуватися кількома способами:

 • перебуваючи в медичному закладі
 • застосовуючи медикаменти в домашніх умовах
 • самостійно народними засобами

Перший спосіб рекомендується лікарями в запущених випадках, коли хвороба перейшла в хронічний стан, складно поддающ еся лікуванню. Природно, в лікарняних умовах пацієнтові доведеться перебувати і тоді, коли для лікування потрібно хірургічне втручання.

В більш легких випадках пацієнт проходить курс по позбавленню від отиту, застосовуючи медикаменти в домашніх умовах:

 1. Лікар виписує знеболюючі ліки, наприклад, парацетамол, а для зняття стану набряклості — супрастин, димедрол або інші препарати аналогічної спектра дії.
 2. Паралельно застосовують спеціальні краплі у вуха при отиті , наприклад, отипакс.
 3. Крім цього, на о нове розчину борного спирту при отиті роблять компреси.
 4. Якщо отит має інфекційну природу, доктор в обов’язковому порядку призначає антибіотики. При цьому враховується ефективність проведеного лікування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Енурез у дітей лікування

Якщо одні препарати не дали очікуваного результату, або ж в процесі позбавлення від недуги у пацієнта виникли побічні або алергічні реакції, проводиться заміна на інші лікарські засоби.

Антибіотики призначаються тільки лікарем, в необхідної дозуванні і з урахуванням особливостей стадії отиту, щоб уникнути негативних наслідків з боку організму хворого, тож ослабленого хворобою.

Лікування отиту народними засобами

Засоби народної медицини широко застосовуються при лікуванні отиту. Це, в першу чергу, пов’язано з тим, що наприклад, трави надають м’який вплив, знімаючи набряклість і зменшуючи запальний процес у вушній раковині. При цьому ця група методів лікування рідко викликає побічні ефекти і алергічні стани у пацієнтів.

В будь-якому випадку, проводячи лікування, необхідно порадитися з лікарем. Крім цього, потрібно пам’ятати, що щадні кошти самостійного застосування будуть малоефективними при хронічному отиті, запущених його формах, а також складних випадках, коли лікарська допомога просто необхідна.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Отже, що робити при отиті в домашніх умовах? Як позбавлення від больових відчуттів у вушній раковині найбільш популярні такі народні засоби на основі лікарських трав:

 • водні настої з лаврового листа
 • часникове масло
 • лавандова олія
 • спиртові настої меліси, м’яти, ялівцю, календули

Мелісса і лаванда допомагають позбутися від болю, часникове масло і настої ялівцю дезінфікують і сприяють загоєнню вогнища запального процесу.

Практично всі народні кошти на основі лікарських трав застосовуються місцево у вигляді компресів або крапель для закапування в слуховий прохід. Крім цього, вони доступні і прості у використанні. З їх допомогою досить легко позбутися від перших ознак отиту, не давши хвороби поширитися на навколишні тканини.

Ускладнення при отиті

Найбільш небезпечним при виникненні отиту вважається поява ускладнень, серед яких:

 • поява рубців на органах слуху
 • зниження якості слуху
 • втрата слуху
 • менінгіт і т.д.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Трави для лікування захворювань шлунка: вибір і використання лікарських...

Найбільш легкою формою захворювання вважається зовнішній отит. Більш небезпечний своїми ускладненнями середній отит, лікування якого варто проводити негайно. В іншому випадку захворювання може перейти в хронічну форму.

При цьому всередині на барабанної перетинки виникають рубці, а сама тканина стоншується. Такий стан речей і загрожує найбільш неприємними ускладненнями, вилікувати які досить непросто.

 1. Якщо вилікувати легку форму захворювання можна за допомогою прогрівання і народних методів, то консультацію щодо того, як лікувати гнійний отит, необхідно отримати у кваліфікованого фахівця.
 2. Поява гнійних виділень з вуха свідчить про запущеній стадії отиту, тому необхідно застосовувати медикаментозне лікування під наглядом лікаря.
 3. Гнійний отит у дитини небезпечний тим, що маленький пацієнт ще не в змозі толком пояснити, де і що болить, тому лікування, частіше за все, починається вже тоді, коли з’явилися симптоми, видимі оку.

Чим лікувати отит у дитини, краще вжити заходів щодо його профілактики. Але якщо вже уберегтися не вдалося, доктору при призначенні курсу лікування необхідно в першу чергу враховувати вікові особливості пацієнта, наявність або відсутність супутніх захворювань, а також алергічних реакцій з боку зростаючого організму.

Профілактика отиту

Не допустити появи отиту під силу кожній людині. Слід тільки уважно поставитися до свого здоров’я.

В профілактичних цілях необхідно:

 • Підтримувати імунну систему, особливо в осінньо-зимовий період.
 • Приймати вітамінні комплекси за рекомендацією лікаря.
 • Дотримуватися правил раціонального, різноманітного і корисного харчування, для чого вживати фрукти, овочі, соки, а в холодну пору року — зігріваючі напої.
 • Намагатися уникати людних місць, особливо в період епідемій гострих респіраторних захворювань.
 • Не допускати переохолодження рганизме, а особливо — голови і ніг.
 • Позбутися від шкідливих звичок, якщо такі є.
 • Проводити ретельне лікування алергічних захворювань.
 • Уникати травм вух і своєчасно звертатися за медичною допомогою при такій необхідності.

Комплекс таких нескладних заходів дозволить уникнути отиту, а отже — вам не доведеться витрачати сили, час і кошти на його лікування. Бережіть своє здоров’я і не забувайте, що профілактика будь-якого захворювання вбереже вас від небажаних наслідків.

Відео: Отит. Школа доктора Комаровського

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Схожі статті

Ліфчик для годування: коли купувати і як вибрати? Чи потрібен ліфчик для годування грудьми?

Maria

Вправи Кегеля для жінок в домашніх умовах. Як правильно робити вправи Кегеля для жінок?

Maxim

Что такое ультраниры и как их устанавливают на зубы

admin

Корінь імбиру — корисні властивості і протипоказання

Bobby

Шафран — золоті нитки здоров’я при правильному застосуванні

Elena

Калькульознийхолецистит — лікування народними методами без операції

Scooby

Як підвищити імунітет дитини в домашніх умовах? Як підвищити імунітет дитини після антибіотиків: поради імунолога

Andrey

Біг для схуднення — як правильно бігати для збільшення ефективності? Програма кардіо тренування для спалювання жиру

Scooby

Геморой після пологів у жінок — ознаки, симптоми, стадії. Як вилікувати геморой після пологів за допомогою свічок, мазей в домашніх умовах?

Dmitry

Як правильно вставляти тампон

Alfonso

Свіжовичавлений морквяний сік — користь і шкода, властивості морквяного соку. Як правильно пити морквяний сік? Як зробити морквяний сік в домашніх умовах?

Dmitry

Температура 37 тримається тиждень

Sasha

Залишити коментар