Здоров'я

УЗД при вагітності — як часто можна робити УЗД? Чи шкідливо робити УЗД при вагітності?

 • Вперше ультразвукове обстеження плоду було проведено британським лікарем Д. Дональдом в 1958 році. Вчений зміг виміряти розміри головки дитини внутрішньоутробно. Це стало революційним відкриттям, після якого технічне обладнання, необхідне для ультразвукової діагностики, стало стрімко розвиватися.
 • Тепер ми можемо робити 3д УЗД при вагітності, тобто не тільки бачити контури тіла дитини в утробі, а й генерувати тривимірне зображення плоду в реальному часі. Це дозволяє сканувати внутрішні органи малюка, судини, тканини і клітини, що дуже важливо для течії здорової вагітності та підготовки до пологів.

Як часто роблять УЗД при вагітності? Згідно з медичними стандартами жінка за 40 тижнів вагітності повинна пройти три ультразвукових дослідження, кожне з яких має свою цільову спрямованість.

Перше УЗД на ранніх термінах вагітності

Перше УЗД при вагітності проводиться на 10-13 тижні. Його головна мета — виявити вади, якщо такі є, в розвитку ембріона, які не сумісні з його життям і життям матері. Лікар в першу чергу досліджує:

 • куприка-тім’яної розміри плода
 • Носову кістка
 • Частоту серцевих ритмів
 • біпаріетально розмір

Іноді лікар при першому УЗД вагітної називає і стать дитини, хоча достовірної цю інформацію на 100% вважати не можна, оскільки термін ще дуже маленький.

Дуже важливо саме в першому триместрі вагітності на УЗД виміряти шийно-комірний простір ембріона. Якщо воно не відповідає нормі (більше, ніж 2,7 мм), то, скоріше за все, у дитини є серйозні генетичні патології (хвороба Дауна, синдром Патау), що виникли внаслідок неправильного набору хромосом.

Підтвердити це може спеціальний скринінг — аналіз венозної крові майбутньої матері на маркери аномалій розвитку плода, а також рівень міститься в крові хоріонічного гонадотропіну і протеїну а, що виробляються плацентою.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Якщо і він викликає сумніву, то жінку направляють на додаткові інвазивні дослідження , які весь ма небезпечні і ризиковані (вагітної можуть запропонувати здати аналіз навколоплідних вод або біопсію хоріона, щоб напевно визначити, чи є у майбутніх батьків привід для хвилювання). У чому полягає ця небезпека?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Сухофрукти при цукровому діабеті, їх користь і шкода, які можна і в якій кількості

Прокол околоплодного міхура або втручання в розвиток плаценти можуть спричинити за собою викидні або смерть плода в утробі, але ж підозри діагноста можуть бути помилковими.

Ще 20 років тому вважалося, що на ранніх термінах вагітності УЗД робити потрібно тільки тим, хто входить в зону ризику народити нездорового дитини. До числа таких жінок ставилися:

 • Дами, які завагітніли від кровного родича
 • Ті, у кого раніше були викидні, аборти, завмерла вагітність або мертвонародження
 • Перенесли вірусне захворювання
 • Ті, хто має в роду випадки народження дітей з генетичними відхиленнями
 • Дами старше 35 років

Сучасні лікарі рекомендують проводити перше УЗД абсолютно всім жінкам. Це розумно, оскільки при виявленні вад на ранніх термінах вагітність потрібно перервати, і це буде менш небезпечно для життя матері, ніж, якщо проблема виявиться в другому або третьому триместрі.

Друге УЗД при вагітності

Друге УЗД при вагітності проводиться на 20-23 тижнях.

Це дослідження проводиться для того, щоб знову ж виявити можливі вади у внутрішньоутробному розвитку дитини тільки вже більш детально або органів, які беруть участь в його життєзабезпеченні. Йдеться про плаценті, навколоплідних водах, пуповині, матці, в яких можуть з’являтися через вплив на них гормонів кісти, пухлини та інші новоутворення, що заважають нормальному протіканню вагітності.

Ключові моменти другого УЗД при вагітності:

 • Визначення відповідності розмірів дитини по УЗД термінів вагітності
 • Визначення рухової активності малюка, а також його хапального і смоктального рефлексів, які до 20 тижня вже повинні виробитися у нього
 • Точне визначення статі дитини (у другому тр местре вже чітко проглядаються зовнішні статеві органи плода)

Важливо! Якщо виявити на цьому терміні внутрішньоутробні патології розвитку плода, то їх можна усунути за допомогою правильного лікування або навіть оперативного втручання.

Третє УЗД плоду при вагітності

Останнє УЗД при нормальному перебігу вагітності призначається жінці вже в третьому триместрі на 30-34 тижні. Його мета — визначити:

 • Чи немає порушень в фетоплацентарном і матково-плацентарного кровотоку, який впливає на внутрішньоутробний розвиток плода
 • Чи відповідають розміри і вага плоду параметрам терміну вагітності
 • Як розташовується плацента, а також рівень її зрілості (це дуже важливий показник, який враховується при пологах)
 • Предлежание плода (головне, потиличний, поперечне, косе, тазове або ножне)
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чи можна садити ялина у дворі будинку - прикмети

на цьому УЗД, як і на будь-якому з названих вище, можна попросити діагноста, щоб він зробив вагітною фото ЗІ або відео. Його буде приємно переглядати, коли малюк народиться і підросте. Залишаться дуже зворушливі спогади.

Позапланові УЗД при вагітності

Іноді при вагітності жінку можуть направляти на ультразвукове обстеження більше трьох разів. Таке відбувається в тому випадку, якщо у вагітної є якісь виявлені патології, за якими потрібно постійно спостерігати. Наведемо як приклад декілька найпоширеніших випадків, при яких може знадобитися позапланове за стандартами ВООЗ УЗД при вагітності:

 1. До 10 тижні

Ультразвукове сканування призначається на такому ранньому терміні вагітності з наступних причин:

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

 • у вагітної почалося раптова кровотеча з піхви
 • Жінка відчуває сильні болі в нижній частині живота
 • Якщо при огляді у гінеколога виникли підозри на завмерла або позаматкову вагітність
 • Якщо перші вагітності завершили ь викиднями і абортами
 • Якщо зачаття відбулося штучним методом (за допомогою екстракорпорального запліднення)
 • Якщо жінці проводилася процедура по стимуляції овуляції

 • Доплер-УЗД при вагітності
 • Призначається між основними ультразвуковими діагностиками в тому випадку, якщо виявлені проблеми з кровотоком в судинах, матки, пуповини або плода, а також, якщо у вагітної є шкідливі звички або якась із перелічених нижче проблем зі здоров’ям:

  • Дуже високий тиск
  • хвороби ь нирок
  • Резус-конфлікт
  • Ендокринне захворювання (цукровий діабет, наприклад)
  • Гестоз

  доплерометріі показує:

  • чи немає проблем з серцевим м’язом у дитини
  • не розвивається у нього гіпоксія або якась інша патологія, яка може бути небезпечною для його життя
  • чи внутрішні органи дитини правильно забезпечуються кров’ю і киснем

  шкідливо УЗД при вагітності: аргументи «За» і «Проти»

  У деяких людей до сих пір є сумніви з приводу того, чи може УЗД нанести ча д дитині і перешкодити нормальному перебігу вагітності. Ці сумніви можна назвати безпідставними, так як вчені, які є противниками УЗД при вагітності, публічно розповідають про своїх висновках з цього приводу, намагаючись вселити вагітним, що УЗД негативно впливає на внутрішні органи плоду.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Насильство в сім'ї: що робити і куди звертатися? Профілактика насильства в сім'ї

  Вони вважають, що це тільки дорослі люди не чують частот, які видає ультразвук, а плід внутрішньоутробно їх на собі дуже добре відчуває, і вони йому доставляють сильний дискомфорт. Крім того, противники УЗД впевнені, що саме через випромінювання ультразвуку багато дітей вже народжуються зі злоякісними утвореннями на внутрішніх органах. Саме тому багато молодих майбутні мами відмовляються від ультразвукової діагностики.

  На щастя, велика частина населення Землі розуміє важливість УЗД при вагітності і погоджується на його проведення. Адже всіх переваг цієї процедури не перелічити. Досить тільки назвати основні з них:

  • Виключаються ризики для життя вагітної жінки. Йдеться про ті випадки, коли вагітність протікає неправильно — в матковій трубі, наприклад, або коли замість плода на плаценті ростуть бульбашки ( «міхурово занесення»).
  • Можна своєчасно вжити заходів, щоб поправити здоров’я малюка ще в утробі матері, якщо визначити проблеми на УЗД.

  Який точки зору дотримуватися, це особиста справа кожного. Але зауважте, що три обов’язкових УЗД в період вагітності рекомендовано робити Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я, адже саме ці обстеження дадуть можливість майбутній мамі відчувати себе спокійно і бути впевненою в тому, що з нею і з малюком все в порядку.

  Відео: Доктор Комаровський: Вплив УЗД на плід

  Оцінити статтю
  [Усього: Середній: ]

  САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  Схожі статті

  Вегето — судинна дистонія — симптоми, причини і лікування у дорослих, дітей. Симптоми і лікування ВСД по гіпотонічному і гіпертонічним типами

  Pasha

  Кір у дітей: симптоми і лікування. Як проявляється кір у дітей? Які наслідки кору у дітей? Скільки триває інкубаційний період кору у дітей?

  Coolio

  Хламідіоз у жінок — перші ознаки, симптоми і лікування. Як можна заразитися і як проявляється хламідіоз у жінок?

  Marina

  Сонячний опік — лікування в домашніх умовах. Перша медична допомога при сонячному опіку

  Maria

  Болить спина між лопатками — чому, причини і лікування. Чому болить між лопатками на спині?

  Scooby

  Свіжовичавлений буряковий сік — користь і шкода, корисні властивості, протипоказання. Як правильно пити буряковий сік? Як зробити буряковий сік в домашніх умовах?

  Elena

  Запалення щитовидної залози — ознаки, симптоми, лікування. Діагностика захворювань щитовидної залози

  Elena

  Розвиток дитини по місяцях норми. Етапи розвитку дитини до року: хлопчика, дівчинки. Фізичний розвиток дітей по місяцях до року

  Alex

  Геморой після пологів у жінок — ознаки, симптоми, стадії. Як вилікувати геморой після пологів за допомогою свічок, мазей в домашніх умовах?

  Dmitry

  Лікування простатиту у чоловіків

  admin

  Катаракта — причини, симптоми, лікування і профілактика. Лікування катаракти народними засобами

  Elena

  Запалення мови — причини, симптоми, лікування. Як лікувати запалення ротової порожнини і мови?

  Alex

  Залишити коментар