Лікування

Як проявляється цукровий діабет 1 і 2 типу

В нормі він повинен перероблятися в глюкозу за рахунок дії інсуліну. Цей процес супроводжується нездужанням і іншими симптомами. Безпосередньо сам цукор виводиться великими обсягами разом з сечею, що призводить до поступового зневоднення і постійно переслідує відчуття спраги.

Точні причини виникнення захворювання не вивчені досі. Однак лікарі виділяють групу факторів, що збільшують ризик його появи.

 1. Спадкова схильність.
 2. Надлишкова маса тіла.
 3. Патології підшлункової залози (рак, панкреатит) .
 4. Вплив вірусів (особливо небезпечні грип, краснуха і віспа).
 5. Часті стреси.
 6. Похилий вік.

Класична класифікація захворювання передбачає виділення двох його форм: діабет 1 і 2 типів. Перший варіант вважається найбільш небезпечним і є довічним. Для підтримки нормального стану організму потрібно постійно вводити інсулін внутрішньом’язово. При другому типі організм виробляє цей гормон, але не в такій кількості, як це необхідно.

Також існують такі різновиди діабету: гестаційний, нецукровий, стероїдний, латентний, аутоімунний, бронзовий. Для кожної з форм характерна своя клінічна картина і особливості перебігу.

Як проявляється цукровий діабет 1 і 2 типу

Цукровий діабет — підступне захворювання. Людина протягом багатьох років може не здогадуватися про проблеми зі здоров’ям, поки не впаде в гіперглікемічну кому. Тому важливо знати основні прояви патології з урахуванням її різновиди.

Таблиця 1. Прояв 1 і 2 типу цукрового діабету

Тип діабету

Клінічна картина

Цукровий діабет 1 типу

ЦІКАВІ НОВИНИ:

 1. Сильна і постійна спрага, яку важко вгамувати водою. Також пацієнт може відчувати сухість у роті і горлі. Варто тільки випити склянку води, як відразу з’являються позиви до сечовипускання.
 2. Швидка втрата ваги. За один місяць можна схуднути на 11 кг.
 3. Підвищений апетит. Через гормонального розладу порушений водно-сольовий обмін, поживні речовини важко засвоюються.
 4. Часті позиви до сечовипускання. Рідина просто не затримується в організмі. В добу хворий може споживати більше 2 л води, а кількість позовів в туалет зрости до 10 разів.
 5. Швидка втомлюваність, зниження працездатності. Ці симптоми характерні і для інших хвороб. Тому судити про діабет тільки по ним неправильно.
 6. Знижена температура. Багато хто помилково вважає, що про проблеми зі здоров’ям свідчить тільки підвищена температура. Однак при діабеті можливо її зниження внаслідок уповільнення всіх обмінних процесів.
 7. Шкіряний свербіж. На збезводненої шкірі можуть утворюватися тріщини.
 8. Погіршення зору.
 9. Оніміння нижніх кінцівок. Це досить показовий симптом, ігнорувати який не можна. Згодом він може трансформуватися в гангрену через те, що страждає периферична нервова система.
 10. Неприємний запах з рота, що нагадує ацетон. Ацетон виступає продуктом розпаду білків, які в здоровому організмі повинні утилізуватися. У разі діабету речовина залишається, поступово отруюючи всі органи.
 11. Зниження сексуального потягу. Будь-яке гормональне порушення супроводжується погіршенням лібідо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Псевдомембранозний коліт: як проявляється і лікується патологія?

Цукровий діабет 2 типу

 1. Рясне сечовипускання.
 2. Сильна спрага.
 3. Шкіряний свербіж.
 4. Підвищення маси тіла на тлі гормональних порушень.
 5. Розвиток остеопорозу.
 6. Гипотонус м’язів. М’язова слабкість виникає через порушення роботи периферичної нервової системи.

Клінічна картина може дещо відрізнятися в залежності від віку пацієнта і його статі.

Рекомендуємо відео:
Читайте: Симптоми високого цукру в крові у дорослих і дітей

Ознаки початку цукрового діабету у дітей

Розпізнати патологію у дітей нескладно. Важливо зробити це вчасно, щоб уникнути розвитку діабетичної коми. Виникає вона спонтанно і може привести до летального результату, якщо не надати дитині медичну допомогу.

Початковими ознаками діабету у дітей виступають наступні:

 1. Часте і в великих кількостях сечовипускання. Якщо малюк досі ходить на горщик, виявити цей симптом легко. Проблеми з сечовипусканням виникають переважно вночі. Батькам доводиться часто міняти підгузки і постільну білизну.
 2. Дитина постійно хоче пити. При підозрі на діабет компоти і соки краще замінити звичайною водою. Якщо і в цьому випадку спрага не зменшується, слід звернутися до лікаря.
 3. Невідповідність ваги і кількості споживаної їжі. Малюк їсть дуже багато, але не поправлятися. Можливий і інший варіант: дитина їсть мало, але його маса тіла стрімко зростає.

Крім перерахованих симптомів діабет може проявлятися шкірною сверблячкою, постійною втомою навіть після відпочинку, сухістю в роті.

Початок цукрового діабету у чоловіків

Клінічна картина захворювання у чоловіків не відрізняється від загальної. Однак до всіх ознаками може додатися запалення крайньої плоті, всього сечівника. Відбувається це через частого сечовипускання. Концентрація цукру в урине досить висока, що тягне за собою роздратування тканин органу і безпосередньо крайньої плоті.

Порушення при діабеті у жінок

У представниць прекрасної статі початок захворювання проявляється як сильна спрага, сонливість, свербіж шкіри. Однак патологічний процес часто зачіпає статеву систему, що супроводжується такими симптомами:

 1. Порушення менструального циклу. Кров’янисті виділення можуть повністю бути відсутнім протягом декількох місяців, а потім з’явитися у вигляді згустків.
 2. Поява ранок на молочних залозах. Їх часто помилково сприймають за алергію, але проведене лікування не приносить позитивних результатів.
 3. Втрата або набір ваги без видимих ​​причин.

Читайте: Вагітність і цукровий діабет 1 типу — можливі ризики і ускладнення, поради та рекомендації майбутнім мамам
Останній ознака частіше інших зустрічається у жінок. При калорійному раціоні хворі можуть скинути до 10 кг у вазі. З іншого боку, дотримуючись суворої дієти деякі навпаки набирають масу. Зазвичай таке порушення сприймають за збій в роботі гормональної системи. Тільки після здачі аналізів виявляються серйозні проблеми зі здоров’ям.

Симптоми гестаційного діабету

Гестаційний цукровий діабет розвивається виключно у вагітних. Він не має специфічних зовнішніх ознак. Зазвичай його виявляють при планових обстеженнях, які регулярно призначають жінкам в положенні. Підставою для постановки діагнозу слугують результати аналізів крові і сечі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ознаки хвороби підшлункової залози. Панкреатит, цукровий діабет і рак

Зовнішні прояви захворювання практично не відрізняються від таких при діабеті 1 і 2 типів. Йдеться про нудоту, слабкість, постійного бажання отримувати. Ці симптоми не виникають окремо і не вказують на токсикоз. Розвиваються переважно в другому і третьому триместрах.

Прямої загрози для жінки і плоду всередині утроби гестационная форма хвороби не несе. Однак вона може негативно відбиватися на її загальному самопочутті, перебігу вагітності. Високі показники глюкози тягнуть за собою появу на світ дитини з високим вагою (від 4 кг і більше).

Часто це розцінюється як передумова до ожиріння і виникнення діабету безпосередньо у дитини. В окремих випадках спостерігається невелика затримка в розвитку. Іноді діагностують желтушка, гіпоглікемію.

Що робити при виявленні симптомів діабету?

При підозрі на діабет не можна займатися самолікуванням або ігнорувати початкові симптоми. Дане захворювання входить в компетенцію лікаря-ендокринолога. Однак поставити діагноз може і терапевт.

Щоб визначити наявність патологічного процесу, в будь-якому випадку потрібно звернутися за медичною допомогою. Спеціаліст спочатку послухає скарги пацієнта, вивчить його анамнез, проведе фізикальний огляд. Тільки на підставі перерахованих заходів можна поставити попередній діагноз. Для його підтвердження потрібно пройти комплексне обстеження.

Діагностика захворювання

Будь-які дослідження при підозрі на діабет спрямовані на визначення рівня глюкози в крові.

Найчастіше пацієнтам пропонують здати аналіз крові на цукор. Перед здачею не можна їсти протягом 8-12 годин. Також під заборону потрапляє алкоголь. Краще відмовитися і від куріння. У нормі показник глюкози повинен складати 5,5 ммоль на л. Якщо цей параметр становить 7 одиниць і більше, призначається додаткове обстеження.

Пацієнту пропонують пройти тестування на толерантність організму до глюкози. Аналіз складається з декількох частин. Спочатку хворий здає стандартний аналіз крові натще. Потім в медичному закладі він випиває стакан води з цукром (75 г речовини на 200 мл води). Через 2 години знову здає аналіз крові.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

У здорової людини показник після першого дослідження становить до 5,5 ммоль на л, а після другого — до 7,8 ммоль на л. Якщо ці параметри будуть несуттєво перевищені (на кілька десятих), лікар зробить висновок про преддеабетіческом стані. Показники, які значно перевищують дані цифри, свідчать вже про діабет.

Деяким призначають аналіз на глікозильований гемоглобін. З його допомогою можна простежити стан глюкози в крові за останні 3 місяці. У нормі цей показник повинен бути менше 5,7%. При значеннях в межах 5,7-6,4% існує високий ризик розвитку діабету 2 типу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Норовірус: як передається, виявляється і лікується інфекція?

В цьому випадку пацієнту необхідно обговорити з лікарем заходи щодо попередження захворювання. Коли рівень глікованого гемоглобіну становить понад 6,5%, імовірний діабет. Однак потрібно підтвердження за допомогою додаткових аналізів.
Читайте: Як правильно колоти інсулін і роль гормону при цукровому діабеті

Можливі ускладнення

Саме захворювання не становить загрози для життя людини, але за умови дотримання рекомендацій лікаря. Небезпечні його ускладнення. Серед них найбільш поширені такі:

 1. Нейропатия. Патологія проявляється печінням, сильним болем і онімінням в зоні нижніх кінцівок. Розвивається через порушення метаболізму в ЦНС. Лікування передбачає прийом медикаментів з тіоктової кислотою. При своєчасному зверненні за медичною допомогою пацієнтові вдається відновити нервову тканину.
 2. Діабетична кома. Її симптоми наростають стрімко. Тому пацієнт відразу підлягає госпіталізації. Спочатку він може скаржитися на потемніння в очах, загальмованість свідомості. Існує кілька різновидів даного стану, але частіше за все зустрічається кетоацидотическая. Вона характеризується накопиченням в організмі токсинів, які стрімко руйнують нервові клітини.
 3. Трофічні виразки. Це серйозна патологія, яка істотно погіршує якість життя людини. Якщо вчасно не розпочати терапії, трофічні виразки можуть почати гноїтися.

Цукровий діабет може призвести і до інших проблем зі здоров’ям. Вони проявляються у вигляді порушення роботи різних систем органів (печінки, нирок, органів зору).

Профілактика цукрового діабету

В першу чергу слід зазначити, що поява діабету 1 типу досить важко передбачити . Захворювання носить переважно спадковий характер. Підвищують ймовірність його розвитку різні віруси.

Цукровий діабет 2 типу набагато простіше запобігти. Його виникнення прямо залежить від якості життя людини. Згубні звички, малоактивний спосіб життя, зловживання спиртними напоями — всі ці фактори можуть спровокувати хворобу. Тому лікарі дають такі рекомендації щодо її профілактики:

 1. Контролювати масу тіла (намагатися правильно і збалансовано харчуватися).
 2. Стежити за показниками тиску, а при необхідності звертатися до лікаря для отримання лікування.
 3. Займатися посильними видами спорту.
 4. Своєчасно лікувати захворювання, особливо що стосуються ендокринної системи.

Якщо слідувати цим простим рекомендаціям, можна вберегти себе від діабету. Здоровий спосіб життя і правильне харчування — запорука повноцінного функціонування організму.

Цукровий діабет — це серйозне захворювання, яке переважно вимагає довічного прийому інсуліну. Якщо нехтувати його лікуванням, патологічний процес може ускладнитися і призвести до досить неприємних наслідків.

Рекомендуємо відео:

Серед останніх необхідно відзначити діабетичну кому, трофічні виразки на нижніх кінцівках, нейропатию. Щоб убезпечити себе від подібних проблем, важливо знати початкові симптоми недуги, а при їх появі відразу звертатися до лікаря. Після проходження обстеження, яке головним чином складається з оцінки параметрів глюкози в крові, фахівець зможе підібрати терапію.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Схожі статті

Пілоростеноз: симптоми, діагностика та лікування ( операція, відновлення )

Pasha

УЗД органів черевної порожнини: суть процедури, підготовка і проведення

Marina

Тупий біль в животі — причини больового синдрому і можливі захворювання

Alfonso

Збалансоване харчування: що це таке, основні принципи і зразкове меню

Axel

Де — Нол — на захисті від виразок: інструкція із застосування, ціна та відгуки

Tanya

Метеоризм у дорослих: причини, симптоми і методи лікування

Dmitry

Холевая кислота — складова частина жовчі

Murcia

Чи лікується рак шлунка, причини розвитку, стадії, прогноз і виживаність

Undershmidtther

Як лікувати поверхневий гастрит: симптоми, причини і рекомендації

Murcia

Як вести себе після ситного обіду: корисні і шкідливі звички

Murcia

Афобазол: побічні дії та особливості призначення препарату

Tanya

Порядок проведення зіскрібка на ентеробіоз і його розшифровка

Sasha

Залишити коментар