Лікування

Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка

Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка
Зміст

 • 1. У чому суть аналізу?
 • 2. Як правильно здавати аналіз?
  • 2.1. Підготовка до здачі аналізу
  • 2.2. Підготовка тари
  • 2.3. Збір матеріалу
  • 2.4. Зберігання матеріалу
 • 3. Розшифровка показників
 • 4. Принципи лікування при змінах

У чому суть аналізу?

Поверхня слизової оболонки і просвіт кишечника людини заселені різними мікроорганізмами, до яких відносяться бактерії і грибки. Деякі види необхідні для нормального перебігу процесів травлення, деяких мікроорганізмів в нормі бути не повинно або допускається їх мінімальна кількість.

За цими критеріями виділяються 3 основні групи мікроорганізмів, що заселяють кишечник:

 • Умовно-патогенні мікроорганізми. Представлені невеликою кількістю мікроорганізмів. У нормі їх розвиток пригнічується нормальною мікрофлорою, а також факторами місцевого (локального) імунітету. При певних умовах, що призводять до зниження захисних властивостей слизової оболонки, кількість клітин представників умовно-патогенних (умовно-хвороботворних) мікроорганізмів збільшується, що призводить до розвитку запальної реакції і патологічного процесу.
 • Патогенні мікроорганізми. У нормі їх в кишечнику бути не повинно. Їх поява і подальша життєдіяльність призводять до розвитку захворювання. Іноді при ослабленні властивостей мікроорганізмів, а також певних індивідуальні особливості імунної системи можливо бактеріоносійство. Це стан, коли патогенні мікроорганізми присутні в кишечнику, виводяться в зовнішнє середовище, але немає ознак патологічного процесу (хвороби).
 • Нормальні мікроорганізми — необхідні для нормального функціонального стану кишечника. Вони виконують ряд важливих функцій, які полягають у захисті слизової оболонки, поліпшення процесу травлення і перетравлення целюлози за рахунок вироблення певних ферментів, синтезі вітамінів групи В в товстому кишечнику, формуванні калових мас.
  Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка

Таблиця 1. Представники кишкової мікрофлори: нормальні, умовно-патогенні і патогенні бактерії.
Нормальні Умовно-патогенні Патогенні

ЦІКАВІ НОВИНИ:

 • Бифидобактерии
 • Лактобактерии
 • Кишкові палички
 • Ентеробактерії
 • Ентерококи
 • Клостридії
 • Стрептококи
 • Стафілококи
 • Хелікобактер
 • Клебсієли
 • ентеропатогенну кишкова паличка
 • Грибки Кандида
 • Сальмонели (збудники тифу і паратифів)
 • Холерний вібріон
 • Шигели
 • Іерсініі
 • Ентеровіруси

Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка
Рекомендуємо почитати:
Список кишкових антисептиків і їх застосування
Більшість бактерій представників нормальної та умовно-патогенної мікрофлори визначаються в ході дослідження аналіз калу на УПФ. Принцип методу лабораторного дослідження полягає в посіві біологічного матеріалу (калу) на спеціальні живильні середовища. На них виростають колонії мікроорганізмів, які ідентифікуються. Потім проводиться підрахунок колоній (КУО або колонієутворюючих одиниць) з наступним визначенням кількості і співвідношення різних видів бактерій.
Читайте по темі: Як протестувати кал на наявність патологій в домашніх умовах?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  УЗД органів черевної порожнини: суть процедури, підготовка і проведення

Як правильно здавати аналіз?

Достовірність отриманих результатів аналізу на умовно-патогенну флору визначається правильністю підготовки пацієнта, тари, безпосереднього збору біологічного матеріалу та його зберігання. Зазвичай докладні рекомендації щодо підготовчих заходів дає лікар під час консультативного прийому після призначення відповідного дослідження.

Підготовка до здачі аналізу

Перед тим, як збирати кал для аналізу на умовно-патогенну мікрофлору , важливо дотримуватися кількох нескладних рекомендацій:

Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка

 • Відмова від вживання алкоголю, жирної смаженої їжі, солодощів, а також продуктів харчування, що підсилюють процеси бродіння в кишечнику за кілька днів до збору калу.
 • За 3 дні до проведення дослід ледования бажано відмовитися від прийому лікарських засобів (можливість прийому препаратів обговорюється з лікуючим лікарем індивідуально). Антибіотики, незалежно від шляху надходження в організм людини, призводять до загибелі частини мікроорганізмів кишечника, що може стати причиною отримання недостовірних результатів аналізу на УПФ (див. Докладніше про те, як антибіотики впливають на мікрофлору).
 • Не можна збирати кал безпосередньо після проведення клізми, застосування ректальних свічок, а також після використання препаратів-сорбентів. Сорбенти — це група лікарських засобів, які зв’язують і виводять назовні з просвіту кишечника з калом токсичні сполуки і різні мікроорганізми.
 • Перед дефекацією рекомендується проводити туалет області промежини чистою водою без використання миючих засобів.

У грудних немовлят перед збором калу не рекомендується вводити прикорм. Підготовчі заходи при зборі калу для аналізу на УПФ у дітей старшого віку не мають принципових відмінностей.

Підготовка тари

Для отримання достовірних результатів дослідження калу на умовно-патогенну мікрофлору важливо не допускати попадання в матеріал різних мікроорганізмів ззовні. Тому для збору матеріалу повинна використовуватися стерильна посуд.

 1. В аптеці для збору калу продаються спеціальні одноразові стерильні пластикові контейнери.
 2. Допускається використання скляного посуду невеликого обсягу (скляні баночки з-під продуктів харчування, консервацій). Їх попередньо слід ретельно вимити чистою водою, а потім прокип’ятити протягом декількох хвилин. Це дозволить знищити мікроорганізми на стінках посуду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Порядок проведення зіскрібка на ентеробіоз і його розшифровка

Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка
Рекомендуємо почитати:
Представники патогенної мікрофлори кишечника

Збір матеріалу

Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка
Кал для аналізу на умовно-патогенну мікрофлору збирають після природного акту дефекації. Не рекомендується збирати кал з унітазу, тому дефекацію краще проводити на підготовлений чистий аркуш паперу, поліетилену, а також в сухе судно. Забір калу проводиться за допомогою чистого дерев’яного шпателя або одноразовим пластиковим ложечки. Невеликий обсяг матеріалу, який не повинен перевищувати 1/3 частина контейнера, поміщають в стерильний посуд і загвинчують кришечкою. На контейнер з узятим матеріалом для дослідження обов’язково прикріплюється напрямок з паспортними даними. У дітей кал збирається ложечкою з пелюшок або підгузників.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Зберігання матеріалу

Досить часто взятий для дослідження кал відразу доставити в лабораторію не вдається. Допускається його зберігання в прохолодному місці при температурі повітря від +3 до + 5 ° С Тривалість такого зберігання не повинна перевищувати 8 годин. Ідеальним варіантом є доставка взятого матеріалу в лабораторію протягом періоду часу що не перевищує 3-х годин.

Розшифровка показників

Розшифровка результатів проведеного дослідження калу на умовно-патогенну мікрофлору включає показники кількості певних видів бактерій, вона представлена ​​у вигляді таблиці:
Кишковий мікроорганізм Вік, роки Норма змісту БіфідобактерііОт 0 до 1 року10 10 і вишеДеті старше 1 року і взрослие10 9 і вишеЛактобактерііОт 0 до 1 року10 6 10 7 Діти старше 1 року і взрослие10 710 8 Кишкова паличка (всього) Від 0 до 1 року10 7 Діти старше 1 року і взрослие10 8 Ентеробактерії лактозонегатівниеОт 0 до 1 року10 4 Діти старше 1 року і взрослие10 5 ЕнтерококкіОт 0 до 1 року10 5 10 7 Діти старше 1 року і взрослие10 5 10 8 БактероідиОт 0 до 1 року10 7 Діти старше 1 року і взрослие10 8 Стафілококи сапрофітниеОт 0 до 1 годаМеньше 10 4 Діти старше 1 року і взрослиеМеньше 10 4 КлострідііОт 0 до 1 годаМеньше 10 3 Діти старше 1 року і взрослиеМеньше 10 5 КандідаОт 0 до 1 годаМеньше 10 3 Діти старше 1 року і взрослиеМеньше 10 4 ПептострептококкіОт 0 до 1 року10 3 10 5 Діти з Арше 1 року і взрослие10 9 10 10 Золотистий стафілококкОт 0 до 1 годаНетДеті старше 1 року і взрослиеНетЕнтеропатогенние кишкові палочкіОт 0 до 1 годаНетДеті старше 1 року і взрослиеНетПротейОт 0 до 1 годаНетДеті старше 1 року і взрослиеНетПатогенние грібкіОт 0 до 1 годаНетДеті старше 1 року і взрослиеНет

Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка
Рекомендуємо почитати:
Слиз у калі у дитини: причини появи і що робити?
Розшифровку з подальшим призначенням лікування при необхідності проводить лікуючий лікар.
Читайте по темі: Як відновити мікрофлору кишечника в домашніх умовах

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Підготовка до гастроскопії і порядок проведення процедури

Принципи лікування при змінах

Зміни, що зачіпають результати показників аналізу калу на УПФ, проявляються зазвичай збільшенням кількості різних умовно-патогенних бактерій вище нормального показника або поява патогенних мікроорганізмів. У цьому випадку призначається комплексне лікування, яке може включати кілька напрямків:

Аналіз калу на УПФ: підготовка, здача і розшифровка

 • Антибіотикотерапія — використовується для придушення активності умовно-патогенної мікрофлори (за показаннями) або знищення представників патогенної флори.
 • Прибуток — препарати, які містять життєздатні бактерії представників нормальної флори, переважно біфідобактерії і лактобактерії.
 • Пребиотики — препарати, які стимулюють активність корисних бактерій за рахунок вмісту необхідних речовин.
 • Загальні рекомендації, що включають дієту з виключенням продуктів харчування, що підсилюють процеси бродіння в кишечнику . Перевага віддається кисломолочної продукції , а також рослинним продуктам, що містять клітковину .

Тривалість комплексного лікування визначається лікарем індивідуально . Зазвичай після курсу терапії можуть призначатися контрольні лабораторні дослідження , що включають аналіз калу на УПФ .

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Схожі статті

Спайкова хвороба кишечника: як проявляється і лікується?

Axel

Фосфат алюмінію — помічник ШКТ

Alex

Як лікувати в домашніх умовах печінку, використовуючи доступні засоби

Marina

Проносні на основі лактітола: список препаратів і особливості їх застосування

Maxim

Історія хвороби хронічний панкреатит: стандартний приклад

Murcia

Як позбутися від стафілокока в організмі: детальний опис процесу лікування і його особливостей

Andrey

Що таке пробіотики, назва препаратів і їх види

Tanya

Симптоми високого цукру в крові у дорослих і дітей

Murcia

Яке швидкий засіб від проносу купити в аптеці?

Scooby

C якого боку селезінка у людини і її основні функції

Megusta

C якого боку селезінка у людини і її основні функції

Murcia

Панкреатин дитячий: інструкція, опис, аналоги

Andrey

Залишити коментар