Лікування

Золотистий стафілокок: симптоми у дорослих, що викликаються хвороби і способи лікування

Золотистий стафілокок

Золотистий стафілокок відноситься до виду кулястих бактерій роду стафілококів. Мікроорганізми є грампозитивними — вони зберігають пігментацію при промиванні за методом Грама.

Бактерія має здатність зберігатися на слизових оболонках і зовнішніх шкірних покривах. Вона не завжди викликає хвороби. Людина може просто бути носієм. Таких людей налічується до 40% на всій земній кулі.

Носійство може мати різний характер — постійний або тимчасовий. На цю обставину впливає стан конкуруючої мікрофлори, вид штаму і здоров’я носія. Існування золотистого стафілокока було виявлено шотландським хірургом Олександром Огстоном в 1880 році.

У 1884 році бактерія отримала опис. Дослідження провів німецький лікар Оттомар Розенбах, професор терапії та патології. Вид отримав назву через свою зовнішність під мікроскопом. Більшість бактерій при найближчому розгляді безбарвні, а ці мікроорганізми пофарбовані в золотистий відтінок.

Їх забарвлення забезпечується наявністю фарбувального пігменту з групи каротиноїдів, що знаходиться в тканинах організмів. Довжина хромосоми стафілокока становить до 1 мкм, а міститься в ній величезна кількість генів — понад 2,5 тисячі.

Коки нерухомі протягом свого життєвого циклу, кріпляться на епітелії парами або поодинці. За зовнішнім виглядом їх колонії нагадують виноградні грона, що також відбилося в назві роду ( «стафула» в перекладі з грецького означає «виноградний кетяг»).

Золотисті стафілококи не утворюють спор. Бактерії дуже невибагливі до умов середовища існування. Оптимальна температура повітря для їх активного розвитку становить 30-37 С, кислотно-лужний баланс повинен бути нейтральним.

Після того як був відкритий антибіотик пеніцилін, його активно використовували в боротьбі з золотистим стафілококом, в зв’язку з чим вид мутував, виробивши стійкість до речовини. Резистентність зумовлена ​​змістом в організмах бактерій ферменту, що розщеплює молекули пеніциліну, який називається пеніциліназа.
Читайте: Корисні рекомендації як почистити організм від шлаків
В даний час з золотистим стафілококом борються шляхом застосування іншого антибіотика — метициллина. Ліки є хімічну модифікацію пеніциліну, яку ферменти бактерій не в змозі зруйнувати.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Харчування при хворобі Крона: принципи дієти і меню на тиждень

Однак в процесі безперервного природного відбору деякі штами виробили стійкість і до цього препарату. Встановлено існування ще більш стійких груп, що володіють ванкоміцин-резистентністю і глікопептид-резистентністю.

Причини і види захворювань, механізм зараження

Дуже часто зараження відбувається в лікарняних умовах

Золотистий стафілокок займає верхнє місце в переліку збудників, які потрапляють в організм пацієнтів при знаходженні в лікарняних умовах.

Спектр захворювань, що викликаються бактерією, вражає своєю різноманітністю:

 1. Шкірні інфекції — карбункули, фурункули, флегмони, фолікуліт, бульозні імпетиго.
 2. Інфекції дихальних шляхів — пневмонія, ангіна.
 3. Інфекції центральної нервової системи — менінгіт, абсцес головного мозку, тромбофлебіт поверхневих вен головного мозку.
 4. Інфекції сечостатевих шляхів — цистит, уретрит.
 5. Інфекції кісток, суглобів, м’язового апарату — остеомієліт, гнійний артрит, гнійний міозит.

В число причин розвитку стафілококових інфекцій входять такі фактори:

 • наявність хронічних захворювань.
 • ослаблений імунітет.
 • прийом великої кількості л карственних засобів.
 • авітаміноз.
 • часті стреси.
 • зараження від носія.
 • умови життя, що не відповідають нормам санітарії та епідеміології.

Зараження золотистим стафілококом представляє особливу небезпеку як для дітей, так і для дорослих. Мікроорганізми мають високу стійкість до більшості лікарських препаратів і несприятливих зовнішніх факторів.

Особливістю даного виду є його здатність до продукування ендотоксинів, що викликають загальну інтоксикацію організму, при пізньому медичному втручанні — сепсис і інфекційно-токсичний шок.

Імунітету до інфекційних збудників не виробляється, так що немає ніякої гарантії, що одного разу підчепивши заразу і вилікувавшись, не можна буде захворіти знову.

Механізм проникнення золотистого з афілококка всередину людського організму складається з декількох етапів:

 1. Обсіменіння. З зовнішнього середовища коки потрапляють на слизові і шкірні оболонки. За допомогою особливої ​​кислоти вони прикріплюються до епітелію і починають виробляти токсини.
 2. Проникнення через епітелій і прикріплення до позаклітинним елементам. Через неушкоджені шкірні покриви і слизові оболонки бактерії пробратися не в змозі. Вони проникають всередину у випадках, коли природні захисні бар’єри людини пошкоджені, а вивідні протоки залоз закупорені. Стафілококи прикріплюються до молекул фібриногену, ламініну, еластину, колагену і інших тканин.
 3. Деструкція тканин. У процесі життєдіяльності золотистий стафілокок виробляє ряд ферментів, що створюють сприятливу для нього середовище проживання, і токсини, що руйнують мембрани клітин людського організму.
 4. Руйнування імунних бар’єрів. Після того як стафілокок проникає всередину організму, фагоцити, які є активними захисниками імунної системи, нападають на шкідників. Бактерії здатні чинити опір їх впливу і руйнувати самі фагоцитарні клітини. Також вони можуть проникати всередину фагоцитів і жити в них.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Наліт на мові при гастриті - симптоми, диференціальна діагностика, методи лікування, причини появи

Читайте: Молочнокислі бактерії: це що таке і в чому їх користь

Симптоми зараження

Золотистий стафілокок: бакпосев

Проникаючи всередину організму, викликає золотистий стафілокок симптоми у дорослих такі:

 • швидка стомлюваність.
 • загальна слабкість.
 • відсутність апетиту.
 • ломота в кістках та суглобах.
 • нудота і блювотні позиви.
 • підвищення температури тіла.

Це загальні ознаки зараження шкідливими бактеріями. Залежно від сили імунітету і опірності систем організму, даний перелік може доповнюватися іншими симптомами, більш конкретно вказують на вид захворювання.

Інфекції шкірних покривів характеризуються висипаннями на шкірі, появою пухирців з гнійним вмістом, кірочок, почервоніння, ущільнень .

При інфекціях дихальних шляхів з’являються виділення з носа, біль в горлі, кашель, задишка. Інфекції сечостатевих шляхів протікають в супроводі хворобливих сечовипускань, болів в області попереку.

інфекції кісток, суглобів, м’язового апарату супроводжуються ниючі болями, гіперемією шкіри в ушкодженому місці, появою припухлості, виділенням гною через шкірні покриви.

Методи лікування

Золотистий стафілокок — небезпечний стафілокок

Для того щоб призначити ефективні терапевтичні процедури, необхідно спочатку поставити точний діагноз пацієнту.

щоб визначити наявність колоній золотистого стафило окка в організмі, аналізують склад гнійних виділень з уражених органів і тканин або біологічних рідин.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Біологічний матеріал з гнійного абсцесу забарвлюють методом Грама. В результаті досліджень завжди виявляється велика кількість коків і нейтрофілів (лейкоцитів).

Колонії, проби яких позитивні на наявність ферментів коагулазу, каталази, термонуклеази, з великою ймовірністю можна зарахувати до золотистим стафілококів.

При діагностиці стафілококових інтоксикацій ефективність лабораторних досліджень зводиться до нуля, вони носять скоріше допоміжну функцію. Важливу роль відіграють в цьому випадку клінічні дані.

Консервативне лікування інфекцій, що викликаються золотистим стафілококом, застосовується лише у виняткових випадках. Більшість терапевтичних методик зводиться до наступних етапів:

 • дренування гнійних утворень.
 • видалення сторонніх тіл.
 • антимікробну лікування.
 • видалення некротизованих тканин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Болить підшлункова залоза - симптоми якого захворювання?

Вибір антибіотиків обумовлений різновидом штаму і ступенем його стійкості до тих чи інших препаратів. На практиці застосовуються:

 1. бензилпенициллин.
 2. цефалоспорини (переважно першого покоління).
 3. нафциллин.
 4. оксацилін.
 5. ванкоміцин.
 6. цефалексин.

Читайте: Важливо! Чи можна давати Имодиум дітям?
При легкому перебігу інфекції призначаються препарати для прийому всередину, у важких випадках антибіотики вводять внутрішньовенно.

Тривалість курсу лікування залежить від того, як почуває себе пацієнт, наскільки ефективні застосовуються препарати і сильна інфекція. Важкі захворювання вимагають чотиритижневого курсу введення препаратів.

Особливу роль відіграє впровадження заходів, спрямованих на зниження ризику зараження золотистим стафілококом в лікарняних покоях.

Золотистий стафілокок — небезпечний вид бактерій, що викликають безліч інфекцій при ослабленні імунної системи хворого. При виявленні перших загальних симптомів (млявість, нудота, відсутність апетиту) необхідно терміново звертатися до лікаря. Основна програма лікування стафілококових інфекцій полягає в прийомі антибіотиків.

І ще трохи пізнавальної інформації про золотистому стафілококу — у відеосюжеті:

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Схожі статті

Кислота урсодезоксихолевая — або чому ведмеді не хворіють на цироз печінки

Dmitry

Препарати НПЗЗ — групи: основні ефекти, показання та протипоказання

Megusta

Губки для миття посуду: чому вони можуть бути небезпечні?

Alfonso

Як можна заразитися гепатитом А, які його прояви і в чому основна небезпека?

Tanya

Переможемо хелікобактер: лікування антибіотиками

Pasha

Ректоцеле: визначення, симптоми і лікування ( консервативне і хірургічне )

Maxim

Спазмолітики при панкреатиті: особливості впливу і застосування лікарських засобів

Coolio

Сігмоідіт ( запалення сигмовидної кишки ): симптоми і методи лікування

Undershmidtther

Панкреатин дитячий: інструкція, опис, аналоги

Andrey

Що таке пребіотики, їх користь і список препаратів

Lamaxima

Причини здуття живота і газоутворення: кишкові бактерії і розлади мікрофлори

Megusta

Товстий кишечник: анатомія, особливості дитячого товстого кишечника

Dmitry

Залишити коментар